Relacja z Sejmu

Julia Krosny i Paweł Zmarzły reprezentowali nasze miasto oraz województwo śląskie podczas obrad XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

W XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, organizowanej tradycyjnie z okazji Dnia Dziecka, wzięło udział 460 młodych posłów i posłanek z całej Polski. Wśród nich znaleźli się uczniowie naszego gimnazjum – Julia Krosny i Paweł Zmarzły. Temat przewodni obrad brzmiał „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości.” W związku z realizacją zadań projektowych uczniowie wzięli udział w seminariach dla posłów i posłanek, a także zajęli miejsca w ławach poselskich, by głosować nad projektem opracowanej uchwały. Podczas pobytu na Wiejskiej uczniowie mieli też okazję, by spotkać się z dorosłymi parlamentarzystami. Organizatorzy przewidzieli także czas na zwiedzanie stolicy, uczniowie zobaczyli m.in. Stare Miasto oraz Cmentarz Powązkowski.

Julia i Paweł mogli wziąć udział w  pracach Sejmu Dzieci i Młodzieży, ponieważ bardzo wysoko oceniona została przygotowana przez nich praca rekrutacyjna. Dotyczyła ona znajdującego się w Żorach Pomnika Żołnierzy Wyklętych. Ze sprawozdaniem z  realizacji zadania rekrutacyjnego można zapoznać się na stronie internetowej Sejmu Dzieci i Młodzieży.

DSC_0010 DSC_0009 DSC_0005

Młodzi parlamentarzyści z Żor

Gimnazjum nr 2 w Żorach ma w swoich szeregach dwoje posłów: Julię Krosny i Pawła Zmarzłego,  którzy reprezentować będą nasze miasto oraz województwo śląskie w obradach XXII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Temat przewodni tegorocznej sesji to Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości. W związku z realizacją zadań projektowych uczniowie 31 mają wezmą udział w seminariach dla posłów i posłanek, a 1 czerwca zajmą miejsca w ławach poselskich, by głosować nad projektem opracowanej uchwały.

To ogromny sukces Julki i Pawła, którzy dzięki bardzo dobrze wykonanemu zadaniu konkursowemu znaleźli się wśród 230 najlepszych zespołów w Polsce i dzięki temu mają  możliwość stania się na jeden dzień młodymi parlamentarzystami. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom, mając świadomość, że głos posłanek i posłów SDiM jest ważnym wyrazem poglądów i postaw młodego pokolenia.

Desktop4

Maj 2016

W drodze do Sejmu

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Żorach: Julia Krosny i Paweł Zmarzły realizują zadanie związane z rekrutacją do XXII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, której temat przewodni brzmi: Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości.

Uznali pomnik Żołnierzy Wyklętych znajdujący się na cmentarzu przy parafii pw. św. św. Filipa i Jakuba w Żorach za miejsce pamięci mające znaczenie dla dziedzictwa i tożsamości lokalnej i narodowej.  Posłużyli się sondą uliczną jako metodą badawczą pozwalającą na ustalenie stanu wiedzy lokalnej społeczności na temat wybranego miejsca pamięci, którą przeprowadzili 8 kwietnia na żorskim rynku oraz dworcu autobusowym. Na udział zgodę wyraziło około 25 osób, z czego około 15 zgodziło się na nagrywanie (samego głosu lub video). Z wypowiedzi uczestników można wywnioskować, iż większość nie posiada wiedzy o pomniku lub mylą go z innym, chociaż około połowy potrafiło opowiedzieć, kim byli Żołnierze Wyklęci.  Przed uczniami wyzwanie, by zmienić ten stan rzeczy! Planują przygotować i rozdać ulotki-informatory o tym obiekcie, zapoznać uczniów naszej szkoły z historią  pomnika w formie krótkiej prelekcji pana Tomasza Góreckiego- pracownika Muzeum Miejskiego w Żorach oraz przekonać pana prezydenta Waldemara Sochę o konieczności zmieszczenia na bramie cmentarza tablicy informującej o znajdującym się tam miejscu pamięci narodowej. Życzymy im powodzenia!

Film

13022456_880779662050660_1213383687_n

22 czerwca 2015

Spotkanie z Przewodniczącym Rady Miasta

W związku z uzyskaniem mandatów poselskich i udziałem w XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży Kasia Broy i Anita Morońska wraz z opiekunką otrzymały zaproszenie na spotkanie z Przewodniczącym Rady Miasta Żory- panem Piotrem Kosztyłą oraz radną Rady Miasta Żory i Przewodniczącą Komisji Edukacji i Kultury- panią Jolantą Hrycak, które odbyło się w sali narad Urzędu Miasta Żory. Oprócz części oficjalnej, gratulacji i podziękowań, związanych z reprezentowaniem naszego miasta w czasie obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie, radni wykazali zainteresowanie działalnością społeczną i obywatelską młodych posłanek oraz zaproponowali prezentację realizacji ich zadań oraz wniosków związanych z badaniem przez nich lokalnej przestrzeni publicznej i oczekiwaniami młodzieży w czasie wrześniowej sesji Rady Miasta Żory. Dziękujemy  za sympatyczne spotkanie oraz zaproszenie, życząc jednocześnie młodym posłankom zaangażowania społecznego i dalszych sukcesów!

unnamed

 

12 maja 2015

Wielki sukces naszych uczennic

Anita Morońska i Katarzyna Broy zostały posłankami XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. W związku z realizacją zadań projektowych 31 mają wezmą udział w seminariach dla posłów i posłanek, a 1 czerwca będą uczestniczyć w XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Anita jest radną Młodzieżowej Rady Miasta Żory, natomiast Kasia redaktorem naczelnym szkolnej gazety „Wymiar G2″. Zespołowo przystąpiły do realizacji zadań związanych z XXI sesją Sejmu Dzieci i Młodzieży, której temat brzmiał: „Miejsca młodych – jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież?” Zadanie uczestniczek polegało na zbadaniu wybranego miejsca w przestrzeni publicznej za pomocą odpowiednich metod oraz zaprezentowania wniosków wynikających z przeprowadzonego badania. Dziewczęta wybrały żorską Cegielnię jako atrakcyjne miejsce spotkań młodych ludzi.

W wyniku ich działań powstał film z udziałem mieszkańców Żor

(https://www.youtube.com/watch?v=0vCiROdFyFo&feature=youtu.be), korzystających z obiektu, na podstawie którego wyciągnęły kilka interesujących wniosków.

Park Cegielnia jest miejscem przyjaznym dla mieszkańców, chętnie korzystają z tego miejsca osoby w różnym wieku, ale istnieją jeszcze tereny niewykorzystane, gotowe do zagospodarowania:
1. Młodym ludziom brakuje tam boiska do piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki.
2. Brakuje miejsca, gdzie można usiąść i porozmawiać (kawiarni, cukierni), chociażby tylko w okresie letnim (np. ogródek letni).
3. Użytkownikom (szczególnie rodzicom z dziećmi) przeszkadza fakt, że właściciele psów nie dbają o to, by po nich sprzątać.
4. Brak dokładnego monitoringu tego miejsca, które wieczorami staje się według użytkowników dość niebezpieczne.
5. Brakuje toalet (najbliższe znajdują się na terenie targowiska miejskiego).

Wnioski bezpośrednio po nagraniu filmu przekazane zostały opiekunowi Młodzieżowej Rady Miasta Żory – Jackowi Arasimowi oraz radnemu Rady Miasta Żory – Jackowi Mikecie, którzy zobowiązali się do zaprezentowania ich w czasie najbliższych posiedzeń obydwu rad.

1462964_375970535937416_6357922969820566950_n

10422357_375970539270749_3661716708334448592_n

11057683_375970545937415_1892155701795087619_n

 

 27 marca 2015

Park Cegielnia w obiektywie

„ Na Cegielni fajnie jest
Czasem słońce, czasem deszcz.”

Anita Morońska, radna Młodzieżowej Rady Miasta Żory, uczennica Gimnazjum nr 2 w Żorach wraz z Kasią Broy, również uczennicą „dwójki”, przystąpiły do realizacji zadań związanych z XXI sesją Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznej sesji brzmi: „Miejsca młodych- jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież?” Zadanie uczestniczek polegało na zbadaniu wybranego miejsca w przestrzeni publicznej za pomocą odpowiednich metod oraz zaprezentowania wniosków wynikających z przeprowadzonego badania. Dziewczęta wybrały żorską Cegielnię jako atrakcyjne miejsce spotkań młodych ludzi. W wyniku ich działań powstał film z udziałem mieszkańców Żor (https://www.youtube.com/watch?v=0vCiROdFyFo&feature=youtu.be), korzystających z obiektu, na podstawie którego wyciągnęły kilka interesujących wniosków. Zostały one bezpośrednio po nagraniu filmu przekazane opiekunowi Młodzieżowej Rady Miasta Żory – panu Jackowi Arasimowi oraz radnemu Rady Miasta Żory- panu Jackowi Mikecie, którzy zobowiązali się do zaprezentowania ich w czasie najbliższych posiedzeń obydwu rad.

11129954_689311751197453_1054693530_n

 

7 kwietnia 2014

Kandydatki na posłanki XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży – Katarzyna Broy i Anita Morońska z Gimnazjum nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Żorach w ramach zadania konkursowego przygotowały i przeprowadziły debatę pod hasłem: „Dlaczego młodzi nie głosują?”, która stanowić może doskonały punkt wyjścia do rozważań na temat przyczyn niepowodzeń kampanii profrekwencyjnych związanych z nadchodzącymi eurowyborami.

Spotkanie, dzięki uprzejmości gościa i uczestnika debaty – pana Piotra Kosztyły, przewodniczącego Rady Miasta Żory, odbyło się 4 kwietnia 2014r. w sali obrad Rady Miasta Żory, gdzie gimnazjaliści mogli dyskutować wraz z zaproszonymi gośćmi na temat społecznego zaangażowania i aktywności młodych żorzan. Obecnością zaszczycili nas, oprócz wspomnianego pana Piotra Kosztyły, radny Rady Miasta Żory oraz opiekun Młodzieżowej Rady Miasta Żory – pan Jacek Arasim, pan Łukasz Kasza, najmłodszy radny Rady Miasta Jastrzębie Zdrój oraz dyrektor biura posła Grzegorza Matusiaka, pani Sabina Wowra – podinspektor Wydziału Edukacji, członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Żory, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Żorach – pan Jacek Świerkocki oraz nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i historii w naszym gimnazjum – pan Andrzej Kasza. Widownię, która na kolejnym etapie dyskusji włączyła się do rozmów, stanowili uczniowie klasy IIa Gimnazjum nr 2 w Żorach i członkowie Koła Młodych Dziennikarzy.

Wnioski wynikające z debaty są jednoznaczne – młodzi ludzie mogą i mają ogromny wpływ na to, co dzieje się w ich szkole, w mieście oraz dzielnicy, wszelkie przejawy aktywności społecznej stanowią o zaangażowaniu młodych członków naszego społeczeństwa w dobro ich kolegów, koleżanek, otaczającego ich świata, lokalnych potrzeb i problemów. A ostateczna konkluzja jest najważniejsza – udział w głosowaniu, to nie tylko obywatelski obowiązek, niezależny od wieku, to przywilej każdego świadomego uczestnika życia społecznego. Za cenne wnioski i zachętę do działań w Żorach – naszym rodzinnym mieście, wszystkim gościom serdecznie dziękujemy.
Młodzi demokraci z Gimnazjum nr 2 debatują

g2_debata3

Kwiecień 2013

Karolina Różycka i Karolina Wąsik to uczennice z Gimnazjum nr 2 w Żorach, które zostały… posłankami. Będą reprezentować województwo śląskie w czasie obrad XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, które odbędą się 1 czerwca tego roku w Warszawie.

- Dziewczęta uzyskały najwyższą liczbę punktów spośród wszystkich zespołów okręgu rybnickiego i będą jedynymi parlamentarzystkami reprezentującymi miasto Żory – chwali uczennice Jacek Świerkocki, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Żorach.

Dwie Karoliny z „dwójki” doskonale poradziły sobie w konkursie pod nazwą „Lokalny ekorozwój – XIX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży”, organizowanego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej, Kancelarię Sejmu RP oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uczennice przygotowały, a następnie poprowadziły debatę na temat „Zakupy a ekorozwój, czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym”. Tym samym dziewczęta podkreślały, jak ważny jest zdrowy styl życia.

- Komisja konkursowa doceniła pomysły zaprezentowane przez nasze uczennice, które znalazły się wśród 460 młodzieżowych posłanek i posłów i spotkają się w dniach od 31 maja do 1 czerwca w Warszawie ze swoimi rówieśnikami, by rozmawiać o tym, jak rozwijać lokalny ekorozwój i promować zdrowy styl życia wśród młodych ludzi – mówi dyrektor Świerkocki. – Wszyscy posłowie i posłanki wezmą udział w warsztatach tematycznych, przygotowanych przez największe polskie organizacje pozarządowe oraz przygotują projekt uchwały sejmowej. Życzymy owocnych obrad, a także dalszych sukcesów w promowaniu zdrowego stylu życia – dodaje dyrektor Świerkocki.

51896209b6ab2_gd

 

2 kwietnia 2012

Czy bycie aktywnym jest passé? Czy warto angażować się w życie szkoły? Gdzie szukać wzorów godnych naśladowania?

2 kwietnia w Gimnazjum nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Żorach odbyła się debata dotycząca demokracji w szkole oraz  funkcjonowania Samorządu Uczniowskiego. Uczennice naszego gimnazjum  przystąpiły do konkursu organizowanego przez  Centrum Edukacji Obywatelskiej pod hasłem „Szkoła demokracji – XVIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży”, w ramach którego przygotowały debatę  dla swoich koleżanek i kolegów z udziałem zaproszonych gości, gdzie zaprezentowano wyniki ankiety oraz pomysły na organizowanie działalności uczniowskiej i propagowanie jej wśród szkolnej społeczności.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie naszego gimnazjum, nauczyciele, dyrektor szkoły oraz zaproszeni goście:  pan Piotr Kosztyła – Przewodniczący Rady Miasta Żory, pan Jacek Miketa – radny Rady Miasta Żory, pan Grzegorz Granek oraz  pani Agnieszka Wronka i pan Grzegorz Ladorudzki  – członkowie Rady Rodziców. Punktem wyjścia rozważań organizatorzy debaty uczynili wyniki przeprowadzonej wcześniej ankiety dotyczącej działalności Samorządu Uczniowskiego, z których wynikało, iż w przeważającej części uczniowie są zadowoleni z funkcjonowania tego organu, jednakże nie wszyscy.
Próbowano rozstrzygnąć kwestie możliwości podejmowania decyzji dotyczących życia szkoły oraz wcielania w życie pomysłów Samorządu Uczniowskiego. Z wypowiedzi uczniów wynikało, że ich inicjatywy spotykają się ze wsparciem i przychylnością nauczycieli oraz dyrektora szkoły, a podstawowym problemem dotyczącym działalności i sprawnego funkcjonowania tego organu szkoły jest niechęć samych uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły. Zaproszeni goście oraz sami uczniowie próbowali ustalić przyczyny tego zjawiska, dyskutanci doszli do kilku wniosków:  niechęć do podejmowania działań i wcielania w życie pomysłów wynikać może z braku wiary we własne możliwości, z lęku społecznego, iż inicjatywy te spotkają się z nieprzychylną opinią środowiska rówieśniczego, z negatywną oceną grupy oraz z braku odpowiednich wzorców.
Zaproszeni goście oraz obecni nauczyciele próbowali przekonać uczniów, że realizacja własnych pomysłów, wcielanie w życie społecznych inicjatyw może dostarczyć „działającym” i „aktywnym” wiele osobistej satysfakcji, pomóc w przygotowaniu do realizacji życiowych planów zawodowych, ułatwić nawiązywanie kontaktów i usprawnić funkcjonowanie w aspekcie społecznym.
Uczestnicy debaty nie obawiali się również poruszyć kwestii drażliwych, jakimi są bez wątpienia niewielkie zaangażowanie rodziców w życie szkoły oraz brak środków finansowych na realizację wielu pomysłów.
Podsumowanie debaty zaowocowało kilkoma pomysłami, które mogą stanowić zachętę do działania dla uczniów oraz sygnał dla rodziców do włączenia się w życie szkoły. Wiceprzewodnicząca SU zaproponowała zorganizowanie konkursu karaoke dla uczniów, nauczycieli i rodziców, dyrektor szkoły przedstawił uczniom pomysł przeprowadzenia konkursu, opartego na pomyśle nakręcenia filmu o jednym z uczniów każdej klasy, który promowałby młodych ludzi posiadających ukryte talenty, zdolności czy też realizujących jakieś niebanalne pasje, opiekun SU zaproponował przedstawicielom Rady Rodziców zorganizowanie pikniku rodzinnego z okazji Dnia Dziecka, rodzice natomiast – turnieju sportowego dla uczniów i rodziców naszego gimnazjum. Padł również niezwykle istotny wniosek ze strony uczniów, podkreślający fakt, iż należy promować tych uczniów, którzy angażują się w życie szkoły, a wszelkie udane inicjatywy prezentować społeczności szkolnej po to, by zachęcić tych, którzy nie angażują się i przekonać ich, że aktywna postawa to wartość i wzorzec godny naśladowania.
Dlatego niezwykle ważne jest sprawne funkcjonowanie Koła Młodych Dziennikarzy, redagującego szkolną gazetkę „Wymiar G2”, na łamach której prezentowane są wszelkie inicjatywy uczniowskie, sukcesy naszych gimnazjalistów oraz szkolnej strony internetowej, która, jak przyznali sami uczniowie, pełni ważną rolę promującą wszelkie rodzaje aktywności uczniowskiej i cieszy się ich ogromnym uznaniem.
Zarówno młodzi, jak i dorośli dyskutanci, doszli do tych samych wniosków. Warto się angażować, warto być aktywnym, warto działać, gdyż przynosi to wiele osobistej satysfakcji i społecznego pożytku. Należy zatem szukać wzorców, promować ludzi posiadających pasje, zaangażowanych w działania na rzecz szkoły, drugiego człowieka oraz wspierać tych, którzy chcą działać i potrafią swoim entuzjazmem zarazić innych.
„Działam, więc jestem. Bo tylko poprzez działanie mogę wyrazić siebie, świat nie zna przypadków wyrażania siebie poprzez alienację i brak jakiegokolwiek działania…”

Aktywiści do dzieła! Do Was należy świat!

b_pre_4f7c19552e49a