Gala podsumowująca grę Polichrom

19 czerwca drużyna wolontariuszy w składzie: Katarzyna Kloc, Liliana Osikowska, Wiktoria Chachura, Żaneta Lukasek, Weronika Golicz, Emilia Głowacz oraz Bartosz Chrysteczko wzięła udział w grze miejskiej. Od godziny 10.30 uczestnicy mieli do wykonania zadania sprawdzające cechy i umiejętności przydatne w pracy wolontariusza, takie jak: empatia, kreatywność, inteligencja. Była to doskonała okazja, by poznać miejsca charakterystyczne dla Katowic. O godz. 14:00 w Kinie Kosmos odbyła się gala, na której ogłoszono zwycięzców zarówno gry miejskiej jak i gry Polichrom. W całej rywalizacji nasza szkoła zdobyła II miejsce. Otrzymaliśmy również wyróżnienie za najlepszą akcję wolontariacką w ramach misji „kultura i sport”. Jedną z atrakcji gali był występ iluzjonisty Tomasza Kabisa. Organizatorem było Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach.

1

2

3

4

Jesteśmy w grze!

Gra „Polichrom” przygotowana została w ramach projektu „Wolontariat? Gram w to!” realizowanego przez Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu oraz Red Cross Reykjavik w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG. Bezpośrednim organizatorem gry jest Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu z siedzibą w Katowicach, ul. Warszawska 19. Pierwsza edycja gry trwa od 1 grudnia 2014 do 30 czerwca 2015 i realizowana jest na terenie województwa śląskiego. Celem drużyny jest zdobycie jak największej liczby punktów.  Gra składa się z trzech głównych misji (dużych zadań do realizacji), wyzwań (dodatkowych zadań mniejszych i krótszych) oraz gry miejskiej, która zakończy całą I edycję gry Polichrom.

Misja 1

W miesiącach grudniu i styczniu nasi wolontariusze zorganizowali cykl zajęć w Domu Dziennego Pobytu Seniora,  Przedszkolu nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi oraz w „Ochronce” działającej przy Parafii św. Filipa i Jakuba w Żorach. Podczas spotkań z seniorami młodzież prowadziła zajęcia integracyjne (gry, recitale wiolonczelowe, quizy). Jeśli warunki pogodowe były sprzyjające wolontariusze towarzyszyli podopiecznym w spacerach. W okresie przedświątecznym uczniowie przygotowali upominki, kartki świąteczne. Młodzież z pomocą rodziców upiekła ciasta i ciasteczka, które pojawiły się na stole świątecznym podczas wspólnej wigilijki. Spotkanie upłynęło w miłej, rodzinnej atmosferze pod znakiem kolędowania, dzielenia się opłatkiem, ciepłych rozmów. Wolontariusze w swych działaniach nie zapomnieli również o najmłodszych milusińskich – podopiecznych Przedszkola nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Brzechwy w Żorach oraz Przedszkola „Ochronki” Caritas przy Parafii św. Filipa i Jakuba w Żorach. Przeprowadzili zajęcia, w których tematem przewodnim była postać Świętego Mikołaja.  Dzieci z ogromną radością uczestniczyły w zabawach przygotowanych przez gimnazjalistów (zagadki, kolorowanki, chusta animacyjna, kolędowanie, czytanie bajek). Aż miło było patrzeć, jak maluchy cieszyły się ze słodkich prezentów, o które zadbali wolontariusze. Dodatkową niespodzianką było wspólny posiłek przygotowany przez młodzież z G-2.

gra miejska1

Misja 2 – akcja przeciwdziałająca dyskryminacji oraz wykluczeniu społecznemu

Druga misja była dla nas nie lada wyzwaniem. Temat nie jest nam obcy. Systematycznie współpracujemy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i ruchowo (Szkoła Podstawowa nr 8, Przedszkole nr 22 im. J. Brzechwy z Oddziałami Integracyjnymi, Dom Seniora, Hospicjum im. J. Pawła II w Żorach)
w ramach misji zrealizowaliśmy:
– krótki amatorski film, propagujący hasła antydyskryminacyjne
– sesja zdjęciowa
– plakaty
– ulotki
– wystawa plakatów
– przygotowanie scenariusza lekcji na godzinę wychowawczą (przy współpracy z pedagogiem i wychowawcami klas)
– zajęcia w Domu Seniora i w Przedszkolu nr 22
+ wyzwanie 5 (w ramach wyzwania 5 postanowiliśmy przeprowadzić kampanię nakłaniającą chłopców do wspólnego pomagania innym. Żartobliwe plakaty z udziałem naszego wolontariusza Marcina to dobry przykład, że można zaangażować się w akcje charytatywne a przy tym doskonale się bawić. Uruchomiliśmy również wolontariuszkę poetkę, która na poczekaniu utworzyła rymowankę a nasz kolega – szkolny raper napisał krótki tekst piosenki zachęcającej facetów do przyłączenia się do naszej grupy)

filmik w ramach misji 2

DSC_8542-001

DSC_8594-001

Wyzwanie 1nasz profil Wolontariat G2 Polichrom

Wyzwanie 2siedzę na Facebooku i wytwarzam Polichrom

Wyzwanie 3Ferie wolontariusza?

Nowy folder2-001

Wyzwanie 4 – Razem przeciw dyskryminacji!

W ramach misji 2 nasza grupa postanowiła:
– nakręcić krótki film,
– wykonać sesję fotograficzną,
– wystawę plakatów przeciwko dyskryminacji,
– przeprowadzić na godzinach wychowawczych temat dyskryminacji (przy współpracy z pedagogiem i wychowawcami klas)
– przygotować gazetkę, która będzie poruszała kwestię dyskryminacji

polichrom8

Wyzwanie 5 – Wolontariat jest dla facetów!

W naszym wolontariacie jest niewielu mężczyzn zalewie czterech, robią co mogą, by wesprzeć swoje koleżanki wolontariuszki… Pomagających facetów nigdy za wiele Mężczyźni mają w sobie ogromne zasoby polichromu. Nie możemy tego zmarnować! W związku z tym postanowiliśmy przeprowadzić kampanię nakłaniającą chłopców do wspólnego pomagania innym. Żartobliwe plakaty z udziałem naszego wolontariusza Marcina to dobry przykład, że można zaangażować się w akcje charytatywne a przy tym doskonale się bawić. Uruchomiliśmy również wolontariuszkę poetkę, która na poczekaniu utworzyła rymowankę a nasz kolega – szkolny raper napisał krótki tekst piosenki zachęcającej facetów do przyłączenia się do naszej grupy. Mamy nadzieję, że nasza akcja, plakaty umieszczone na naszym profilu facebook pobudzi męską część naszej szkoły do działania na rzecz innych. Uwaga, już mamy sygnały, że poziom polichromu w Gimnazjum nr 2 osiąga imponująco wysoki poziom polichromu.rymowanka

10686663_1033398353341338_8351050465839134122_n

rymowanka

Graphic1

Wyzwanie 6 – aktualności – czyli nasze działania
Wyzwanie 7 – Kręcimy film! – zaproszenie na event

filmik

11188242_1059136300767543_5591070296384817895_n
Wyzwanie 8 – chwytliwy hashtag

11113706_1068676816480158_8540395968307217868_n

Wyzwanie 9 – pozdrawiamy po islandzku!

Oto filmik z naszymi pozdrowieniami:

Wyzwanie 10 – pozdrawiamy po islandzku!

Oto odpowiedź na wyzwanie nr 10 :) plakaty podsumowujące nasze ostatnie akcje/przedsięwzięcia oraz link filmik