Finał „Polichromu”

5 kwietnia nasi wolontariusze wzięli udział w grze miejskiej oraz w gali podsumowującej II edycję Gry „Polichrom”. Podczas gry miejskiej na uczestników czekały wyzwania polegające na zrobieniu zdjęć, nagraniu filmu czy malowaniu obrazu, quizy, zagadki, a w Teatrze Śląsk oraz zaprojektowanie strojów do spektaklu
o wolontariacie. Po grze przyszedł czas na galę. Był czas na podsumowań, podziękowań, wystąpień przedstawicieli: Muzeum Śląskiego i Islandzkiego Czerwonego Krzyża. Były momenty wzruszeń, taniec z zespołem Tito na scenie, no i… ogłoszenie wyników! Po całorocznych zmaganiach z misjami, wyzwaniami i taskami drużyna wolontariuszy z G-2 zajęła I miejsce.

5

4

3

6

Misja 3 – „Bądź EKO! Segreguj odpady!”

Odnosząc się do artykułu Maya Smith – amerykańskiej dziennikarki postanowiliśmy przeanalizować monochromową sytuację w naszym mieście. W związku z tym przeprowadziliśmy badania wśród Żorzan. Według ankietowanych system segregowania i odbierania odpadów w Żorach funkcjonuje prawidłowo, a edukacja ekologiczna jest przeprowadzana na bieżąco, w różnych formach. Zdecydowana większość bo, aż 90% mieszkańców segreguje odpady ponieważ jest świadoma zagrożeń wynikających z zaniedbań. Pozytywnie nastawieni wcześniejszymi wynikami badań, postanowiliśmy „podpytać” najmłodszych respondentów – uczniów szkoły podstawowej jak oni podchodzą do problemu segregacji śmieci. Odetchnęliśmy z ulgą Drogi Profesorku, bo okazało się, że dzieci są „uświadomione ekologicznie”. W trakcie ankietowania wręczyliśmy mieszkańcom nasze „ulotki – niezbędniki”, które miały na celu przypomnienie najważniejszych zasad ochrony środowiska. To przecież od nas zależy czy miasto, w którym żyjemy będzie czyste. Odwiedziliśmy Klub Dziecięcy ” Balonik” oraz uczniów klasy 2a z Zespołu Szkół nr 8 w Żorach. Przygotowaliśmy dla podopiecznych obydwu placówek przedstawienie pod tytułem: „Ekologiczna przygoda ze Śmieciaczkiem”.  Autorem scenariusza była nasza wolontariuszka Natalia Hanuek. Występ aktorów został entuzjastycznie odebrany. Wprawdzie nie bisowaliśmy, ale jak nam powiedziano wszystkim się bardzo podobało. Następnie przeprowadziliśmy zajęcia plastyczne – dzieci przygotowywały z przyniesionych przez siebie materiałów postać Dzieciaczka Śmieciaczka. Aby jeszcze bardziej urozmaicić zajęcia ekologiczne przeprowadziliśmy konkurs wiedzy na temat „Bądź EKO tak jak my! Segreguj odpady!”. Podczas Dnia Otwartego w naszej szkole wszystkim odwiedzającym zostaną wręczone gazetki oraz ulotki. Do zobaczenia 25 kwietnia!

Pozdrawiamy Bogna, Julita i reszta ferajny

0

 

7

 

8

 

9

 

Misja 2 – Kampania społeczna

Drużyna Polichromu z G-2 zakończyła realizację misji 2 w dniu 28 stycznia. Grupa została zaproszona do udziału w debacie „Nienawiść – jestem przeciw” zorganizowanej przez nauczycieli języka polskiego – Jolantę Malec i Katarzynę Marecką. Przedstawiciele zespołu uczestniczyli w webinarium o mowie nienawiści. 20 stycznia na Hali Widowiskowo-Sportowej w Żorach wolontariuszka Weronika Golicz wygłosiła przemówienie, a zawodniczki MUKS Sari Żory rozdawały ulotki oraz specjalnie wykonane opaski na rękę podczas Międzyszkolnego Turnieju Piłki Siatkowej Szkół Podstawowych. 22 stycznia grupa przygotowała przed szkołą kampanię „kanapową”. Wolontariusze zapraszali mieszkańców Żor do rozmowy o nienawiści. Uczniowie wręczali ulotki, balony, cukierki, a rozmowy toczyły się na kanapie – wypożyczonej od nauczycieli wychowania fizycznego :) Równocześnie na stronach znanych polityków, aktorów i muzyków pod komentarzami ich obrażającymi, wolontariusze umieszczali hasła nawołujące do okazywania szacunku drugiej osobie.
Zespołowi udało się także zachęcić władze miasta – prezydenta Waldemara Sochę i radnych do podpisania „Deklaracji Przeciwko Mowie Nienawiści”. Podpisy na dokumencie złożono 28 stycznia, podczas sesji Rady Miasta.

artukuł
film

rmz_mowa_nienawisci

Fot. tuzory.pl

Wyzwanie 4 – Wysyłamy pozdrowienia!

indeks

Task - wywiad :)

filmik

indeks

Wyzwanie – „Nazywam się Miliard” Protestuj, tańcz, powstań!

W tym roku 14 lutego w ramach akcji Nazywam się Miliard/One Billion Rising Poland wraz z organizatorami chcemy zwrócić uwagę na problem molestowania seksualnego kobiet i dziewczyn.
DOŚĆ MOLESTOWANIA SEKSUALNEGO KOBIET I DZIEWCZĄT!
Obejrzyjcie filmik i bądźcie z nami!

1

Task  – ułóż rebus, układankę

Desktop

Tworzymy plan kampanii społecznej

Ostatnio zaktualizowane4

 „Dlaczego to my mamy otrzymać 3 punkty?”

task5

Szukamy hejtów

12369271_1186644998016672_2979108009493965506_n

wyzw5

Misja 1 – Akcja międzypokoleniowa – „Wspólnie kolędujemy”

Raport ze piyrwszej misji bydzie dziwoki bo szkryflany po naszymu, czyli po ślonsku. Je to ukłon w strona Koła Gospodyń Wiejskich z Baranowic, przi kierych to pomocy zrealizowali my wyrzij wymieniono misja. Drugigo grudnia spotkali my się w sziedzibie LKS Baranowice, kaj obgodali my plan na piyrwszo misja. Ustalili my repertuar kolynd, kiery bydymy prezyntować. Wybrali my trzi kolyndy, żeby dogodzić bajtlom i starzikom. Były to: „Przybieżeli do Betelejem”, „Zostań Jezu mym braciszkiem”, „Piyknio Paniynka”. Piyrwsze skrzypce groł Leonard Motyka. Przed nagryaniym filmiku odbyła się godzinno próba, kaj usłyszeli my przydatne rady. Piyrw my pośpiywali, a potym przystompili my do cykania naszych piyknych gymbów. Misja ta była wielopokolyniowo. Spotakli się frelki, karlusy, starki i starziki. Godom wom na prowda, że muzyka łonczy wszystkie pokolynia, mieli my przi tym wiela uciechy.

filmik

integra4

swieta7

swieta8

Zobacz filmik

Task - Miejsce, które kojarzy się z aktywnością, działaniem na rzecz innych i w którym na pewno powstaje Polichrom :)

task

Webinarium 1

we

Task – Pozdrowienia dla pozostałych drużyn

1

 

Lek „PoliG2″ – na pomoc Islandii!
Z analizy pyłu wulkanicznego dostarczonego z Islandii stwierdzono w nim pierwiastki monochromu. Jego składniki: Depresan i Złostek wywołują u ludzi niepokojące zachowania i objawy: apatia, złość, agresja, stany depresyjne. By ocalić ludzkość przed zgubnym wpływem Monochromu Grupa Szybkiego Reagowania z Gimnazjum nr 2 w Żorach opatentowała lek „PoliG2″ niwelujący zgubny wpływ tego pierwiastka.

Ulotka dołączona do opakowania

Co zawiera lek?
Substancją czynną jest Polichrom. Pozostałe składniki to: życzliwość, uśmiech, troska, empatia, pomoc, ciepło, wrażliwość, optymizm, radość, esencja lawendowa, woda oczyszczona.

Jak wyglada lek?
„PoliG2″ dostępny jest w tubie aluminiowej, w tekturowym pudełku. Opakowanie zawera 50g żelu.
Stosowanie leku „PoliG2″ wskazane jest w przypadku osób poddanych działaniu Monochromu. Ponadto uzupełnia niedobory Polichromu w organiźmie oraz prowadzi do zmniejszenia negatywnych skutków Monochromu. Lek zmniejsza wchłanianie Depresanu oraz Złostka.

Możliwe działania pożądane:
– uśmiech „od ucha do ucha”
– nadmierny optymizm
– chęć pomagania innym

Możliwe działania niepożądane: nie stwierdzono.

Lek należy przechowywać w miejscu widocznym i ogólnodostępnym dla wszystkich.

Po testach przeprowadzonych w 2014r. Grupa Szybkiego Reagowania z Żor uruchomiła produkcję na masową skalę. Pierwsza partia leku już trafi do naszych przyjaciół z Islandii już 6 listopada.

 

18 listopada – Zmagania czas zacząć!

18 listopada naszą drużynę odwiedziła pani Milena Skupień z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach. Podczas wizyty poznaliśmy nowinki ze świata gry Polichrom. Za nami już 2 pierwsze wyzwania. Czas na misję 1. Trzymajcie kciuki za jej powodzenie! Będzie się działo :)

12249567_1171457276202111_8900681831531676607_n