Projekt programu opracowany został w celu określenia preferencji zawodowych młodzieży, a w perspektywie ułatwiający młodzieży, rodzicom dokonanie właściwego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej.

Coraz trudniej jest dziś właściwie ukierunkować swój rozwój zawodowy, aby adekwatnie ulokować się na rynku pracy. Z pewnością nie wystarczy już tutaj sama edukacja tzn. zdobycie tylko wiedzy i umiejętności ogólnych oraz zawodowych. Uczniowie mimo, że są świetnie wykształceni często nie wiedzą prawie nic na temat jak przełożyć swoje zdolności na wybór odpowiedniego zawodu i znalezienia dobrej pracy. Wielu z nich traci życiowe szanse przez złe wybory, nietrafne decyzje i brak umiejętności wejścia i utrzymania się na rynku pracy.
Proces wyboru zawodowego i wejścia na rynek pracy to nie problem jednorazowej akcji informacyjnej, lecz lata intensywnej pracy. Proces rozwoju zawodowego człowieka zaczyna się dość wcześnie – już od najmłodszych lat kształtowane są nasze postawy do pracy, zdolności i umiejętności, podejmowane są pierwsze decyzje edukacyjne.
Im wcześniej wspomożemy proces orientacji i poradnictwa zawodowego młodzieży, tym efekty będą większe.

Cele projektu:
1. Zwrócenie uwagi uczniów na korzyści płynące z inwestowania w siebie.
2. Podniesienie ich samoświadomości w aspekcie podejmowania decyzji zawodowych, dokonywania wyborów
3. Planowanie własnej ścieżki rozwoju edukacyjno-zawodowego.
4. Umiejętne poszukiwania doradców i źródeł informacji wspomagających właściwe decyzje i wybory edukacyjno-zawodowe.

Odbiorca projektu:
Uczniowie klas III

Zasady projektu:
Projekt ma zapewnić uczniom dostępność i powszechność usług doradczych, konsultacji specjalistycznych wspierających karierę szkolną i zawodową uczniów.

Przy podejmowaniu decyzji zawodowych i edukacyjnych młodzież powinna posiadać 4 typy informacji:
1. o sobie i o swoich zainteresowaniach, uzdolnieniach, temperamencie, cechach charakteru, stanie zdrowia.
2. o zawodach: zadaniach i czynnościach warunkach i środowisku pracy, wymaganiach jakie stawia zawód kandydatowi na pracownika.
3. o możliwościach kształcenia w zawodzie: odnośnie poziomu kształcenia, typów
i rodzajów szkoły, w której można uzyskać kwalifikacje w preferowanym zawodzie, możliwościach kontynuowania nauki i podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
4. o możliwościach zatrudnienia: instytucjach, firmach organizacyjnych i zakładach pracy, w których można znaleźć zatrudnienie, wymaganiach pracodawców, sposobach poszukiwania pracy.

Założenia projektu:
W ramach działań zaplanowano spotkania z przedstawicielami różnych profesji. Uczniowie będą mogli dowiedzieć się jakie kroki należy podjąć, czym kierować się przy wyborze szkoły/zawodu. Dzięki tym spotkaniom uczniowie będą mogli, oprócz poznania i wysłuchania gości, dowiedzieć się czym oni kierowali się przy swoich wyborach, kiedy rozwinęły się ich zainteresowania, jakie szkoły ukończyli.
Aktywizowanie do samodzielnego poszukiwania i weryfikowania źródeł informacji
z zakresu rynku pracy.

Terminy spotkań:
Uczniowie będą spotykać się z zaproszonymi osobami według wyznaczonego terminu – jeden lub dwa razy w miesiącu. Częstotliwość może ulec zmianie w zależności od potrzeb uczniów.

Aktualności

16 marca 2017 r. w ramach projektu „Mój zawód przyszłości” uczniowie klas III odwiedzili Urząd Miasta w Żorach. Młodzież spotkała się doradcą prezydenta naszego miasta- panią Anną Ujmą, która opowiedziała o swoich doświadczeniach w zawodzie dziennikarza oraz doradcy prezydenta. Dziękujemy za miłe przyjęcie i możliwość wysłuchania ciekawego wykładu.

Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się 8 kwietnia 2017 r. – druga grupa zainteresowanych uczniów odwiedzi Euromot.

Uczennice zainteresowane zawodem fryzjera zostaną poinformowane o miejscu spotkania, które odbędzie się na początku kwietnia.

IMAG1603

 

1 marca 2017 r. w ramach projektu „Mój zawód przyszłości” uczniowie klas III odwiedzili Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Żorach. Młodzież uczestniczyła w spotkaniu z panią dyrektor poradni, Joanną Kowalkowską, która opowiedziała o charakterze pracy pedagoga, psychologa, logopedy i doradcy zawodowego.

8 marca uczniowie spotkali się z pilotem, panem Ireneuszem Szołtyskiem, który w bardzo ciekawy i interesujący sposób opowiedział o rodzajach lotnictwa, przedstawił charakterystykę linii lotniczych oraz innych zawodów związanych z lotnictwem. Zainteresowani uzyskali również informacje o szkołach, kursach oraz egzaminach w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, które uprawniają do wykonywania zawodu pilota.

Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się 16 marca 2017 r. – tym razem będziemy poznawać zawody urzędnika administracji, doradcy prezydenta, dziennikarza i gościć w Urzędzie Miasta w Żorach.

IMAG1587-850x300

IMAG1595

W ostatnim czasie odbyło się pierwsze z cyklu spotkanie w ramach projektu „Mój zawód przyszłości”. W tym roku szkolnym zmieniono formułę spotkań. Tym razem to uczniowie będą odwiedzać miejsca pracy zawodowców, aby poznać warunki i środowisko ich pracy.

15 lutego 2017 r. w ramach projektu „Mój zawód przyszłości” uczniowie klas III odwiedzili Miasteczko Westernowe Twinpigs w Żorach. Młodzież przywitała pani menager, która opowiedziała o swojej pracy, później mogliśmy wiele dowiedzieć się o zawodach magazyniera, kucharza, kelnera, cukiernika. Uczniowie poznali również zawód animatora kultury, a następnie przez szeryfa zostali oprowadzeni po Miasteczku Westernowym. Niektórzy mogli spróbować swoich sił w strzelaniu batem.

Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie i możliwość odwiedzenia Miasteczka Westernowego.

IMAG1560(1)

IMAG1552

IMAG1550

Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się 1 marca 2017 r. – tym razem będziemy poznawać zawody psychologa, pedagoga, logopedy i gościć w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żorach.

4 lutego 2017 r. w ramach projektu „Mój zawód przyszłości” uczniowie klas III odwiedzili firmę Euromot w Żorach. Młodzież przywitał kierownik serwisu Pan Grzegorz Głowacz, który w bardzo wyczerpujący i interesujący sposób przybliżył historię swojego zakładu, a następnie oprowadził po salonie sprzedaży, warsztacie samochodowym, pracowni lakierniczej
i stacji diagnostycznej.
Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie i możliwość odwiedzenia firmy Euromot.
Ze względów bezpieczeństwa chętni uczniowie z klas III zostali podzieleni na dwie grupy, następna wizyta odbędzie się innym terminie.
Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się 15 lutego 2017 r. – tym razem będziemy poznawać zawody kucharza, kelnera, managera i gościć w restauracji „Panna Maria”.

unnamed4

unnamed2

unnamed1

unnamed

5 stycznia 2017 r. w ramach projektu „Mój zawód przyszłości” uczniowie klas III odwiedzili pracownię Rogalska Design w Żorach. Młodzież spotkała się z właścicielką Panią Elżbietą Rogalską, która przybliżyła im pracę projektanta, pokazała, na czym polega aranżacja wnętrz, jakie programy i materiały wykorzystuje w pracy. Dziękujemy za miłe przyjęcie i możliwość odwiedzenia pracowni.
10 stycznia 2017 r. w ramach tego samego projektu uczennice naszej szkoły spotkały się z pielęgniarką. Dziewczęta uzyskały wiele cennych informacji dotyczących zawodów medycznych. Dziękujemy Pani Alicji Muras – pielęgniarce szkolnej- za ciekawy wykład.
Kolejne spotkanie odbędzie się 4 lutego 2017 r. – tym razem będziemy poznawać zawód mechanika samochodowego i gościć w firmie Euromot.

IMAG1442 IMAG1438 IMAG1437

 

29 listopada 2016 r. w ramach projektu „Mój zawód przyszłości” uczniowie klas III odwiedzili Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Żorach. Młodzież przywitał rzecznik prasowy kpt. inż. Krzysztof Kuś – Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Gimnazjaliści zapoznali się z procedurą doboru do służby w Straży Pożarnej oraz jej specyfiką. Zwiedzili budynek i mieli okazję zobaczyć sprzęt gaśniczy używany na co dzień przez żorskich strażaków. Mogli także zaobserwować jak sprawnie i szybko załoga strażaków wyrusza na akcję, a także poczuć się jak prawdziwi strażacy – dwóch ochotników włożyło mundur wraz z wyposażeniem ważące ok. 30 kg.

Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie i możliwość odwiedzenia Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Kolejne spotkanie odbędzie się 15 grudnia 2016 r. – tym razem będziemy gościć w pracowni projektowej i aranżacji wnętrz Rogalska Design.

imag1280 imag1277 imag1287

27 października 2016 r. uczniowie klas III odwiedzili Muzeum Miejskie w Żorach, gdzie Pani Anita Czerner-Lebedew opowiadała o zawodzie etnologa, podróżnika i pracownika muzeum. Uczniowie, przy okazji wizyty w muzeum, zwiedzili wystawę czasową pod nazwą „Studencka Ekspedycja Etnograficzna Afryka 76-77”.

Bardzo dziękujemy za możliwość odwiedzenia Muzeum Miejskiego.

imag1113

15 marca kolejny raz odbyło się spotkanie w ramach projektu „Zawód mojej przyszłości”.   Naszymi gośćmi były: psycholog Pani Sabina Goczoł (z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej) oraz pracownice socjalne Panie Joanna Niezgoda i Teresa Kubiak (z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej). Młodzież dowiedziała się na czym polega zawód psychologa i pracownika socjalnego, jaki przydział czynności, zadań jest przypisany do zawodów oraz jak wygląda dzień pracy naszych gości.

IMAG0297

 

 

1 marca po raz kolejny odbyło się spotkanie w ramach projektu. Tym razem naszym gościem była stewardessa Pani Ewelina Olejnik (mama ucznia z kl. III a). Uczniowie mogli poznać zawód stewardessy „od podszewki”, zapoznać się zasadami dotyczącymi lotów. Młodzież dowiedziała się również jak wymagający jest to zawód, ale jednocześnie jak dużo daje satysfakcji i możliwości.

19 stycznia kolejny raz odbyło się spotkanie w ramach projektu.  Naszymi gośćmi były współwłaścicielki salonu AVANTI w Żorach Panie Alicja Glos-Krawczyk (fryzjer) i Agnieszka Charysz (kosmetolog, wizażystka). Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca fryzjera i wizażystki, jak często należy się szkolić w swoim fachu i jak wymagające są to zawody. Panie podczas krótkiej prezentacji pokazały efekty swojej pracy.

Z kolei 27 stycznia gościliśmy Panią Elżbietę Rogalską – architekta wnętrz z firmy Rogalska Design. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała wykładu na temat pracy architekta, poznała programy komputerowe oraz różnego rodzaju wzorniki używane w tej pracy.

10 grudnia po raz kolejny odbyło się spotkanie w ramach projektu. Tym razem naszym gościem była pracownica Muzeum Miejskiego w Żorach z zawodu etnolog, z zamiłowania podróżniczka Anita Czerner-Lebedew. Uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się etnolog, gdzie można studiować by zostać etnologiem. Mogliśmy również obejrzeć zdjęcia z ciekawych i egzotycznych wypraw naszej bohaterki.

18 listopada odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu. Tym razem naszym gościem był absolwent Gimnazjum nr 2 sierż. Adam Doleżych z Komendy Miejskiej Policji w Żorach. Policjant omówił ścieżkę, jaką należy przejść, aby wykonywać ten zawód oraz odpowiadał na pytania uczniów. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu sierżantowi, jak również Komendzie Miejskiej w Żorach za otwartość i chęć współpracy.

P1320694

7 października odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu. Tym razem naszym gościem była Pani prokurator Edyta Hraciuk – Tomecka z Prokuratury Rejonowej w Żorach, która po omówieniu kolejnych profesji związanych z prawem odpowiadała na pytania uczniów. Serdecznie dziękujemy!

22 września rozpoczęliśmy kolejną edycję projektu „Zawód mojej przyszłości”. Na początek zaprosiliśmy Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach Pana Zdzisława Krzaka. Nasz gość opowiedział uczniom o możliwościach związanych z profesją zawodową, zdobycia odpowiednich kwalifikacji zawodowych, jak również o organizacji praktyk zawodowych. Przedstawił adresy żorskich firm i zakładów z pobliskiej okolicy, gdzie uczniowie mogą w sposób fachowy wyuczyć się zawodu.